Kehalise vormi hindamine - Arigato

Kehalise vormi hindamise testidest saadud tagasiside on tõeliseks treeningmotivaatoriks!

Personaaltreeningute raames pakuvad meie personaaltreenerid Sulle võimalust osaleda erinevates kehalise vormi testides, millest saadud tagasiside on Sinu jaoks vajalik kas uue treeningplaani koostamisel või kehalise vormi arengu hindamisel. Võttes ühendust personaaltreeneriga ja alustades temaga treeninguid, soovitab treener Sulle ka vajalikke testimisi.

Peamised kehalise võimekuse testid, mida personaaltreenerid pakuvad, on järgmised:

Koormustest laktaaditestina

Laktaaditesti abil saad infot oma aeroobse töövõime kohta, aeroobse ja anaeroobse taseme kohta ning pulsivahemike kohta erinevatel treeningrežiimidel. Saad enda jaoks soovitused, missuguseid pulsivahemikke pead silmas pidama, kui treenid kõnnilindil, sõidad rattaga, jooksed õues või võtad osa mõnest vastupidavust arendavast rühmatreeningust. Samuti saad infot organismi ainevahetuse kohta erinevatel treeningrežiimidel – millal kasutab organism energiaks peamiselt süsivesikuid ning millal rasvu ehk milline on Sinu jaoks õige rasvapõletuspulss.

Laktaaditest annab vastused paljudele küsimustele – missugused on Sinu jaoks efektiivsed pulsivahemikud treenimiseks, missugused peaksid olema koormused treenimisel ning kuidas treenida nii, et treeningutest taastumine oleks lihtne.

Laktaat on piimahappe sool, mis tekib intensiivsel lihastööl ning koormusjärgselt imendub verre. Kui laktaati on lihases palju, siis tekib kõigile tuttav ”raske” lihase tunne. Seetõttu tuleb treenida pulsivahemikel, kus laktaadi kontsentratsioon veres ei ületaks lubatud piire ning suurem osa vastupidavustreeningust toimuks aeroobses režiimis. Selliselt treenides saad olla kindel, et tegeled tervisespordiga ning treeningutest on võimalik taastuda lühikese ajaga.

Lihastasakaalu hindamine

Treenides iseseisvalt fitness-saalis valime me tihti harjutused selle järgi, kui vastuvõetavad ja mugavad nad meile sooritada on. Kahjuks juhtub vahel nii, et lihaseid, mis on juba niigi kas sünnipäraselt tugevad või eelnevalt hästi treenitud, koormame me iseseisvalt harjutades rohkem kui nõrgemaid lihaseid, mis tegelikult toonust vajaksid. Harjutused, kus kaasatakse nõrgemaid lihaseid, tunduvad tihti ebamugavad ja liiga pingutavad ning kui puudub motivatsioon ja teadmine oma nõrkadest lihastest, siis ei võta me nende treenimist tõsiselt.

Lihasfunktsioonide testi tegemisel saad teada, millised lihased on Sinu kehas tugevad ja nõrgad, millised liiga pinges ning millised alatoonuses. Kui Sul on teada oma keha lihaste olukord, siis saad isesesvalt fitness-saalis treeneri poolt antud soovituste järgi treenida efektiivselt ning valida enda jaoks õigeid rühmatreeninguid.
Lisaks on lihastasakaal tähtis Sinu rühi jaoks. Kuna me ei kasuta oma käsi ja jalgu võrdselt, siis võivad ühe kehapoole lihased olla tugevamad kui teised. Väike erinevus kahe kehapoole lihaste tugevuses võib avaldada mõju Sinu lülisambale ning hea rühi hoidmisele.

Maksimumjõu test

Liikumiselundkond vajab hea talitlusvõime säilitamiseks mitmekülgset liikumist ning head lihaste jõudu ja vastupidavust. Lihasjõud on inimesel kõige suurem 20-30 aasta vanuses, kuid pärast 30. eluaastat hakkab lihasmass vähenema, mis viib lihasjõu languseni. Regulaarse jõutreeningu tulemusena saame säilitada ja suurendada oma lihasmassi, mis on eelkõige vajalik selleks, et argielus edukalt toime tulla ning säilitada lihastoonus ka vanuse kasvades.
Fitness-saalis on lihaste treenimiseks terve rida seadmeid, kuid raskuste, korduste ja seeriate arv on vastavalt Sinu eesmärgile alati erinev.

Selleks, et edukalt fitness-saalis treenida, pead teadma ja tundma fitness-saali seadmeid, enda jaoks sobivaid seadmetel kasutatavaid raskuseid ning harjutuste õiget tehnikat.

Osaledes maksimumjõu testimisel, saad teada:
– Missugune on Sinu lihasgruppide maksimumjõud
– Missuguseid seadmed on Sinu jaoks kõige paremad lihaste treenimiseks
– Kuidas sooritada seadmetel harjutusi õigesti
– Kuidas valida maksimumjõust tulenevalt raskuseid ja korduste arvu harjutustes
vastavalt oma eesmärgile soovides suurendada kas lihasmassi või –jõudu, maksimumjõudu või lihasvastupidavust
Testimisel leiame iga suurema lihasgrupi jaoks suurima raskuse, mida see lihasgrupp on võimeline ühe korra liigutama (1RM-i – one repetition maximum), mis on edaspidi raskuste ja korduste planeerimise aluseks. 1RM-i leidmisel tuleb liigutus sooritada väga heas tehnikas kaasamata sealjuures teiste tugilihaste abi.

Lihastestid

Testides personaalse treeneri juhendamisel suuremaid lihasgruppe saad hinnangu oma lihaste võimekusele 5-palli süsteemis, hindame käe-, selja-, kõhu ja jalalihaste võimekust.

X